12 grudnia, 2019

Zabawki sensoryczne – czym są i czy warto dać je dziecku?

Współcześni rodzice małych dzieci mogą uszczęśliwiać swoje maluchy niezliczoną ilością zabawek, które nie tylko bawią i angażują uwagę malucha, ale również pozytywnie oddziałują na jego zmysły. O czym mowa? O zabawkach sensorycznych, oczywiście! Odpowiednio dobrane zabawki sensoryczne pomagają stymulować wzrok i słuch dziecka, wpływają pozytywnie na funkcje poznawcze, zachęcają do podejmowania aktywności, które z kolei wspierają rozwój fizyczny malucha. Czym kierować się przy wyborze zabawki sensorycznej dla dziecka i kiedy warto po nie sięgnąć?

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to szczególna kategoria zabawek dla dzieci, które tworzone są z myślą o stymulowaniu zmysłów oraz wspieraniu umysłowego i fizycznego rozwoju dziecka. Od zwykłych zabawek różnią je więc dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym maluch może np. poznawać i utrwalać nazwy kolorów, rozpoznawać i nazywać kształty, ćwiczyć małą motorykę czy koordynację ręka – oko. Ponadto zabawki sensoryczne pobudzają wyobraźnię i angażują dziecko, uatrakcyjniając czas spędzony na samodzielnej zabawie lub zabawie z rodzicami czy rodzeństwem. Istotnym jest również fakt, że zabawki sensoryczne (pochodzące od sprawdzonych producentów tychże!) to zabawki spełniające wszelkie normy i posiadające niezbędne certyfikaty – zabawa z ich udziałem jest po prostu bezpieczna.

FAT BRAIN TOY: PRZYSSAWKI PIPSQUIGZ - GUMOWA ZABAWKA
FAT BRAIN TOY: PRZYSSAWKI PIPSQUIGZ – GUMOWA ZABAWKA

Skąd wiem, która zabawka będzie odpowiednia?

Jak wybrać idealną zabawkę sensoryczną dla dziecka? Producenci zabawek mają obowiązek opisywania swoich produktów m.in. poprzez podanie wieku dziecka (od lub ram wiekowych, np 3-5 lat), dla którego dedykowana jest dana zabawka. Wiek naszego malucha jest więc pierwszym i najważniejszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając zabawkę sensoryczną dla naszego dziecka. Istotne będą również etap rozwoju oraz zainteresowania dziecka. Nieodpowiednio dobrane zabawki sensoryczne (zbyt zaawansowane w stosunku do wieku i stopnia rozwoju dziecka), zwłaszcza te grające i świecące, mogą nadmiernie obciążać dziecko i powodować jego rozdrażnienie lub zmęczenie.

Zabawki sensoryczne dostępne są dla dzieci w różnym wieku

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych dzieci mają im umożliwiać eksplorowanie świata (i wybranej zabawki) na ich własnych zasadach, czyli poprzez ściskanie, szarpanie, pociąganie, gryzienie… Są to więc przede wszystkim miękkie przytulanki, ale uszyte z materiałów o różnej fakturze oraz wyposażone w rozmaite dodatki: szeleszczące, piszczące, grzechoczące, a także bezpieczne lusterka czy gryzaki z wypustkami. Zabawki sensoryczne dla nieco starszych dzieci mogą być wykonane z różnych materiałów (m.in. drewna i wysokiej jakości tworzyw sztucznych), mieć klasyczną formę lub posiadać elektroniczne dodatki. Doskonałym przykładem takich zabawek będą choćby różnego rodzaju klocki i konstrukcje zachęcające do przesuwania elementów.

Jak wybrać idealną zabawkę sensoryczną dla dziecka? Dopasujmy ją do wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb, weźmy pod uwagę jakość wykonania oraz bezpieczeństwo użytkowania, a także łatwość utrzymania jej w czystości. Oto trzy przykłady świetnych zabawek sensorycznych od renomowanej firmy Fat Brain Toy, które sprawią radość najmłodszym maluchom oraz dzieciom w wieku 2-4 lat.

TOBBLES Krzywa Wieża, czyli… zupełnie inne klocki

FAT BRAIN TOY: TOBBLES KRZYWA WIEŻA
FAT BRAIN TOY: TOBBLES KRZYWA WIEŻA

Klocki to jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek, która pojawia się w różnych okresach dzieciństwa i często jest początkiem bardziej zaawansowanych zabaw w konstruowanie (kto wie, może z małego budowniczego wyrośnie całkiem duży inżynier?!). Wieże z 2-3 tradycyjnych klocków potrafi zazwyczaj zbudować dziecko w drugim roku życia. Szukacie alternatywy dla klasycznych, drewnianych lub plastikowych klocków? Postawcie na TOBBLES! Klocki wchodzące w skład zestawy Krzywa Wieża są… owalne! Dzięki specjalnej konstrukcji i ergonomicznym wgłębieniom – maluch może z satysfakcją wznosić krzywe, ale wysokie wieże. To zabawka sensoryczna, dzięki której dziecko będzie ćwiczyło koordynację ręka – oko, precyzję i cierpliwość. Zabawka dedykowana jest maluchom od drugiego roku życia.

Zabawka dostępna pod adresem: TOBBLES KRZYWA WIEŻA

WIMZLE – idealna pierwsza zabawka sensoryczna dla malucha

FAT BRAIN TOY: WIMZLE ZABAWKA SENSORYCZNA DLA MALUCHA
FAT BRAIN TOY: WIMZLE ZABAWKA SENSORYCZNA DLA MALUCHA

WIMZLE to zestaw zintegrowanych, silikonowych kulek, z których każda jest inaczej wykończona i można ją dowolnie chwytać, przesuwać i przeciągać, ściskać i zakręcać. Zabawa silikonowymi kulkami to doskonały trening dla małych rączek i możliwość ćwiczenia koordynacji ręka – oko. Ponadto WIMZLE sprawdzi się również w roli oryginalnego gryzaka, który przyniesie ulgę bolącym dziąsłom. Zabawka sensoryczne WIMZLE przeznaczona jest dla niemowląt oraz małych dzieci (do drugiego roku życia).

Zabawka dostępna pod adresem: FAT BRAIN TOY: WIMZLE ZABAWKA SENSORYCZNA DLA MALUCHA

KLICKITY, czyli pracownia sensoryczna dla dziecka

FAT BRAIN TOY: SENSORYCZNA PRACOWNIA KLICKITY
FAT BRAIN TOY: SENSORYCZNA PRACOWNIA KLICKITY

KLICKITY to zabawka, którą można stabilnie położyć na ziemi lub stoliczku, a następnie do woli bawić się silikonowymi kulkami zamocowanymi na bardzo giętkich i wytrzymałych pałąkach. Kulki można dowolnie przesuwać, wciskać i wyciągać, ćwicząc równocześnie małą motorykę, koordynację ręka – oko oraz trenując wzrok i słuch. Pracownia sensoryczna może również pełnić rolę wyjątkowego gryzaka dla niemowląt. Zabawka KLICKITY to świetna propozycja zarówno dla półrocznego brzdąca, jak i dziecka rocznego czy dwulatka.

Zabawka dostępna pod adresem: FAT BRAIN TOY: SENSORYCZNA PRACOWNIA KLICKITY

SHARE:
Rozwój dziecka 0 Replies to “Zabawki sensoryczne – czym są i czy warto dać je dziecku?”