19 marca, 2020

Zabawki dla niemowląt, co wybrać na początek?

Rynek obfituje w zabawki dla niemowląt. Są one przede wszystkim bardzo kolorowe i wesołe. Zanim jednak kupimy kolejnego pluszaka czy „uroczą” grzechotkę, zastanówmy się czy wiemy, jakie funkcje tak naprawdę pełnią pierwsze zabawki w życiu naszych pociech. Oto krótki poradnik, jak wybrać te najwłaściwsze oraz gdzie ich najlepiej szukać.

Pierwsze zabawki powinny wspierać rozwój dziecka

Niektórym rodzicom wydaje się, że ich malutkie pociechy nie mają zbyt wygórowanych potrzeb, jeśli chodzi o zabawki. Dlatego w ich pokoikach można znaleźć przede wszystkim różnokolorowe, słodko wyglądające pluszowe maskotki, do których pociecha może się przytulić. Jednak nie jest to właściwy wybór. Idealna zabawka dla niemowlaka musi przede wszystkim wspierać jego rozwój na trzech najważniejszych płaszczyznach. Są to: wzrok, słuch oraz dotyk. Już 2-tygodniowy maluch jest w stanie rozróżnić, aż trzy kolory oraz reaguje na różnego rodzaju dźwięki. Z kolei wraz z ukończeniem drugiego miesiąca życia, dziecko potrafi utrzymać w rączce podany przedmiot, a nawet skupić na nim swoją uwagę przez dłuższą chwilę. Nie wolno przy tym zapominać o rozwoju ruchowym, który ma ogromne znaczenie w budowaniu wytrzymałości, kondycji, ale również wyzwala dziecięcą świadomość możliwości jego ciała. Pobudza też i udoskonala koordynację, a także wpływa na ogólną sprawność maluszka.

SHELLY ŻÓŁW SORTER
FAT BRAIN TOY: SHELLY ŻÓŁW SORTER. fot. zabawkoboty.pl

Zabawki powinny być wykonane z odpowiednich surowców

Idealne zabawki dla niemowlaka powinny też być jak najbardziej bezpieczne. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze – muszą być wykonane z właściwych materiałów. Jakich?  Dla dzieci najmłodszych, czyli takich, które nie ukończyły jeszcze 6 m-cy należy wybierać zabawki wykonane z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów. To zapewni maluchowi bezpieczną zabawę nawet wtedy, gdy na momencik zostawimy go samego w łóżeczku czy kojcu. Gdy nasza pociecha ukończy już pół roku możemy wybierać zabawki drewniane, silikonowe lub z dodatkiem silikonowych elementów. Wtedy też najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju gryzaczki dla niemowląt.

PLAN TOYS: PASTELOWA GRZECHOTKA DZWONECZEK
PLAN TOYS: PASTELOWA GRZECHOTKA DZWONECZEK fot. zabawkoboty.pl

Te, dostępne w naszym sklepie oferują dodatkowe funkcje – mogą bowiem pełnić jednocześnie rolę stymulatorów:

  • zmysłu dotyku – ponieważ wyposażone zostały w specjalne wypustki;
  • słuchu – niektóre modele wydobywają dźwięki w trakcie sięgania po nie czy używania je przez dziecko;
  • zdolności motorycznych – są to gryzaki wyposażone w ruchome elementy bądź umożliwiające ich przymocowywanie i odrywanie od dowolnej powierzchni, a także pozwalające na wprawienie ich w ruch.

Po drugie – idealne zabawki dla niemowląt muszą posiadać specjalny atest potwierdzający, że zostały wykonane z bezpiecznego materiału. Oferowane w naszym sklepie akcesoria mają przyznany taki certyfikat. Warto też pamiętać, aby nie zawierały one zbyt wielu małych elementów. Istnieje bowiem spore ryzyko, że maluch wykorzysta je w zupełnie inny sposób i zrobi sobie krzywdę. Muszą być też pozbawione ostrych krawędzi, co również ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo dziecka.

Zabawki wspierające rozwój motoryczny

Motoryka dziecięca dzieli się na dwa typy:

  • motoryka duża – dotyczy ona ruchów całego ciała;
  • motoryka mała – są to ruchy dłoni i paluszków.

Wybierając pierwsze zabawki dziecięce warto skupić uwagę na tych, które będą jak najbardziej przydatne w ćwiczeniu umiejętności w obu tych obszarach. Należą do nich  zabawki ułatwiające poruszanie się i utrzymanie równowagi  oraz te o różnorodnych fakturach i twardości. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzą się takie zabawki motoryczne, jak wszelkiego typu jeździki czy pchacze, które dzięki swojej atrakcyjnej formie będą jednocześnie stanowiły dla maluszka motywację do podejmowania aktywności związanej z chodzeniem.

PLAN TOYS: PASTELOWA GRZECHOTKA ROLLER DO TURLANIA
PLAN TOYS: PASTELOWA GRZECHOTKA ROLLER DO TURLANIA fot. zabawkoboty.pl

W przypadku motoryki małej polecane są te modele zabawek, które usprawniają małe rączki. Taką funkcję pełni na przykład dostępna w naszym sklepie, a wyróżniona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Sprzedawców Zabawek ASTRA zabawka „Kolorowe Bąbelki”. Składa się ona z umieszczonych w  ramie na stałe w plastikowej ramie różnokolorowych silikonowych  baniek. Dziecko może je wpychać, wypychać, gnieść, a także brać do buzi. Ze względu na bardzo wyraziste i intensywne kolory zabawka pobudza również wzrok dziecka.

Zabawki rozwijające i wspierające rozwój zmysłów

Mając na względzie wsparcie rozwoju swojej małej pociechy, warto zaopatrzyć ją również w takie akcesoria, które będą dostarczały bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych. Rolę tę spełniają wszelkiego typu zabawki sensoryczne dla niemowląt. Ich charakterystyczne cechy pełnią: zróżnicowana faktura, twardość, intensywność barw, a także wydawane dźwięki. Idealnie nadaje się do tego celu oferowana przez nasz sklep „Sensoryczna Pracownia Klickity”. Są to różnokształtne i bardzo kolorowe silikonowe kule osadzone na wykonanych z miłego w dotyku materiału giętkich patykach umieszczonych na stałe w okrągłej obudowie. Dziecko może nimi kręcić, wciskać je, dotykać, wsadzać do buzi, a gdy jest na etapie ząbkowania również gryźć. Zabawka także grzechocze.

FAT BRAIN TOY: WESOŁY ROLLOBIE - STWOREK SENSORYCZNY
FAT BRAIN TOY: WESOŁY ROLLOBIE – STWOREK SENSORYCZNY fot. zabawkoboty.pl

Słowem podsumowania. Wybór zabawki dla malutkiego dziecka to wbrew pozorom dość trudne i wymagające zadanie. Doskonałym wyborem będą tu wszelkiego typu zabawki sensoryczne dla niemowląt, które pobudzają ich: wzrok, dotyk i słuch. Dodatkowo mogą pełnić też funkcje grzechotek lub jako gryzaczki dla niemowląt. Bezwzględnie muszą posiadać też atest potwierdzający, że są w 100% bezpieczne. Odwiedzając nasz sklep z zabawkami dla niemowląt i dokonując w nim zakupów zyskujecie Państwo gwarancję nabycia właśnie takich idealnych dziecięcych zabawek. Dodajmy, że są one również wyjątkowo trwałe, za co odpowiadają: właściwy dobór materiałów oraz sposób wykonania.   

SHARE:
Rozwój dziecka 0 Replies to “Zabawki dla niemowląt, co wybrać na początek?”