6 lutego, 2020

Najlepsze zabawki dla małego dziecka. Jakie wybrać?

Pierwsze lata życia naszego dziecka to czas intensywnego rozwoju – nigdy później w tak krótkim czasie nie będziemy uczyć się tak wielu rzeczy i w tak zawrotnym tempie zdobywać kolejnych umiejętności. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiednich zabawek i akcesoriów, które w maksymalnie bezpieczny sposób wspierają i stymulują rozwój małego dziecka. Jak wybrać idealne grzechotki i gryzaczki? Kiedy jest dobry czas na pierwszą matę edukacyjną, a kiedy warto zaproponować maluchowi zabawki interaktywne i sensoryczne?

Rozwój dziecka jest najważniejszy!

Dziecko w pierwszym roku życia potrzebuje do rozwoju przede wszystkim uważnej miłości, troski oraz zaspokajania najważniejszych potrzeb: bliskości, głodu i czystości. Już samo zaspokojenie tych potrzeb stwarza doskonałe warunki do rozwoju emocjonalnego i psychicznego, ale również poznawczego i motorycznego. Warto pamiętać, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju i konkretne osiągnięcia czy umiejętności mogą się u niego pojawiać wcześniej lub później niż u rówieśników. To drugie najczęściej nie jest powodem do zmartwień, choć przekroczenia ogólnie przyjętych norm zawsze warto skonsultować z pediatrą.

Każdą sferę rozwoju malucha można oczywiście wesprzeć i stymulować poprzez różnego rodzaju zabawy oraz odpowiednio dobrane zabawki. Wybierając zabawki dla dziecka możemy kierować się wytycznymi producenta (na opakowaniu lub w ulotce zabawki powinna znajdować się informacja dotycząca wieku dziecka, dla którego dany produkt jest przeznaczony), wskazówkami pediatrów i psychologów dziecięcych dotyczących umiejętności zdobywanych przez maluchy na poszczególnych etapach rozwoju oraz własną intuicją i wiedzą na temat aktualnych potrzeb / zainteresowań swojego potomka.

Grzechotki i gryzaczki

Grzechotki to najczęściej pierwsze zabawki naszych dzieci. Większość niemowląt już pod koniec 2. miesiąca życia próbuje chwytać przedmioty będące w zasięgu ich wzroku i rączek. Zabawka, która podczas dowolnego poruszenia (na początku dziecko nie będzie kontrolowało ruchu rąk) wydaje dźwięki stymuluje rozwój psychomotoryczny malucha, zachęcając go do aktywności.

FAT BRAIN TOY: TWISTIMALS MIŚ GRYZAK
FAT BRAIN TOY: TWISTIMALS MIŚ GRYZAK fot. zabawkoboty.pl

Gryzaczki to specjalny rodzaj zabawki, który pozwala niemowlętom nie tylko realizować ich potrzebę poznawania otoczenia poprzez jego „próbowanie” (czyli wkładanie rozmaitych rzeczy do buzi), ale również uśmierza ból dziąseł, z których wkrótce (najczęściej między 4. a 6. miesiącem życia) wyrosną pierwsze zęby. Producenci zabawek dla niemowląt często łączą w tych pierwszych gadżetach dla najmłodszych kilka funkcji, tworząc np. grzechotki z elementami gryzka, które dodatkowo stymulują małą rozwój motoryczny dziecka i pozwalają trenować koordynację ręka – oko.

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne, w zależności od stopnia ich skomplikowania i kolorystyki oraz ewentualnych dodatkowych funkcjonalności – mogą służyć niemowlęciu już od około 6. tygodnia życia. Mniej więcej w tym okresie maluch zaczyna dostrzegać przedmioty w jego otoczeniu (wcześniej wpatrywał się głównie w twarze opiekujących się nim rodziców) i coraz intensywniej im się przyglądać. Mata wyposażona w pałąk lub dwa pałąki, na których wiszą małe zabawki w różnych kształtach i kolorach to doskonały sposób na wspieranie funkcji poznawczych malucha oraz możliwość treningu wzroku. Większość mat współczesnych producentów zabawek może służyć dzieciom nawet do pierwszych urodzin – w tym czasie niemowlę będzie odkrywało jej kolejne funkcje i zastosowania (np. gryzaki, grzechotki, piszczałki ukryte w macie czy w końcu elementy interaktywne).

PLAN TOYS: PASTELOWY PIERWSZY SORTER
PLAN TOYS: PASTELOWY PIERWSZY SORTER fot. zabawkoboty.pl

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to szczególna kategoria zabawek, których celem jest pobudzanie zmysłów dziecka w więcej niż jednym obszarze, a co za tym idzie – wspieranie integracji sensorycznej (czyli integracji poszczególnych zmysłów) oraz stymulowanie rozwoju malucha. Najlepsze zabawki sensoryczne to oddziałujące równocześnie na zmysł wzroku, dotyku i słuchu, zachęcające do podejmowania rozmaitych działań – od prób odwzorowywania po realizację kreatywnych pomysłów własnych. Doskonałym przykładem zabawek sensorycznych są różnego rodzaju wieże (np. budowane z niestandardowych, kulistych elementów), elastyczne przyssawki (które można dowolnie łączyć ze sobą, wprawiać w ruch itp.) oraz sortery. Zabawki z tej kategorii powinny być maksymalnie bezpieczne i trwałe.

FAT BRAIN TOY: GRYZAK DIMPL WAŃKA WSTAŃKA ZIELONY
FAT BRAIN TOY: GRYZAK DIMPL WAŃKA WSTAŃKA ZIELONY fot. zabawkoboty.pl

Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne należą do grupy gadżetów bardziej zaawansowanych, najczęściej wyposażonych w dodatkowe funkcje pracujące w oparciu o mniej lub bardziej rozbudowane systemy elektroniczne. Mowa tutaj o zabawkach, które „wchodzą w interakcję” z dzieckiem, czyli po wykonaniu określonych czynności przez malucha, np. poruszają się lub drgają, wydają dźwięki czy świecą. Do najpopularniejszych przedstawicieli zabawek interaktywnych należą różnego rodzaju pluszowe maskotki, które mogą nazywać części swojego ciała, kolory czy kształty. W tej kategorii znajdują się również m.in.: pierwsze dziecięce instrumenty czy zabawki stylizowane na gadżety dorosłych (np. kluczyki do samochodu, kierownicę, radio, telefon, aparat itp.).

Zwróć uwagę na materiał wykonania i bezpieczeństwo dla dziecka

Najlepsze zabawki to nie tylko zabawki doskonale dopasowane do wieku i indywidualnych potrzeb dziecka, ale również zabawki wykonane z ponadprzeciętną starannością, z materiałów gwarantujących ich bezpieczne użytkowanie przez malucha. Zabawki dla najmłodszych mogą być wykonane z najwyższej jakości tworzyw sztucznych oraz materiałów naturalnych, wykończone za pomocą bezpiecznych farb i klejów. Ponadto czołowi producenci zabawek dokładają wszelkich starań, by wytwarzane przez nich produkty były w jak największym stopniu przyjazne środowisku lub wręcz ekologiczne – powstające z materiałów pochodzących z recyclingu (np. z ponownie przetworzonego drewna kauczukowego).

SHARE:
Zabawki One Reply to “Najlepsze zabawki dla małego dziecka. Jakie wybrać?”
admin

COMMENTS

One comment on “Najlepsze zabawki dla małego dziecka. Jakie wybrać?

    Author’s gravatar

    Gryzaczki, grzechotki świetna sprawa. Ale fakt – trzeba bardzo zwracać uwagę na to z czego są wykonane, bo można się przejechać. A gdy idzie o bezpieczeństwo dziecka to nie ma kompromisów. Dobry artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *