6+

Dzieci w wieku 6 lat są niezwykle ciekawe świata i odczuwają olbrzymią potrzebę odkrywania. Jednocześnie też trudno jest im usiedzieć na miejscu, kiedy wyraźnie się nudzą. Warto jednak nauczyć sześciolatków skupiania uwagi na jednej czynności, bo to niezwykle ważne w szkole, do której zaczną chodzić już niedługo. A przy tym należy rozwijać zainteresowania pociechy i jego umiejętności manualne. Zabawki dla sześciolatka powinny uczyć spostrzegawczości, rozwijać ich talenty, a jednocześnie przygotowywać do pisania, czytania i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Zabawki dla 6 letnich chłopców i dziewczynek

Dziewczynki w wieku przedszkolnym głównie lubią bawić się lalkami i przytulankami. Warto jednak pamiętać o edukacyjnej i rozwijającej stronie zabawy lalkami. Lalki doskonale rozwijają motorykę oraz pozwalają na integrację z innymi dziećmi. Lalki i niektóre maskotki dają wiele zabawy podczas ich ciągłego przebierania, rozbierania, karmienia, czy zabawy w dom. Dziewczynki nie muszą bawić się wyłącznie lalkami. Często jest też tak, że równie chętnie bawią się samochodzikami, różnymi imitacjami mieczy, czy klockami. Chłopcy z kolei, lubią bawić się w żołnierzy, komandosów, policjantów, strażaków czy lekarzy. Wszelkiego rodzaju imitacje mieczy, pistoletów, tarcz, łuków zawsze dają im wiele frajdy. Chłopcy w wieku przedszkolnym lubią się ruszać, więc świetnie sprawdzą się tu hulajnogi, rowerki, pistolety na wodę, zdalnie sterowane pojazdy, żołnierzyki, czy klocki LEGO. Dobrym pomysłem będą też zabawki edukacyjne, interaktywne lub multimedialne. Chłopców, tak jak i dziewczynki z pewnością pochłonie zabawa piaskiem kinetycznym, puzzlami, różnego rodzaju prostymi grami planszowymi, czy interaktywnymi zabawkami. Zobacz co znajduje się w naszej bogatej ofercie i wybierz zabawkę dla swojego dziecka.

Zabawki edukacyjne, łącz naukę z zabawą

Zabawki edukacyjne dla dzieci od lat sześciu łączą radość zabawy z nauką ważnych pojęć. Ich rolą jest pomóc dziecku w szybkim przyswajaniu wiedzy i umiejętności, zwłaszcza manipulowania dłońmi, paluszkami, koordynacji ruchowej. Mają rozbudzać ciekawość i udowadniać, że zdobywanie wiedzy jest po prostu ogromną frajdą. Kupując zabawki dla sześciolatka, warto dobierać je tak, by stanowiły pewne wyzwanie, w przeciwnym razie zabawa szybko się znudzi. Najbardziej znanymi zabawkami edukacyjnymi są wszelkie klocki konstrukcyjne, puzzle, układanki, gry zręcznościowe i planszówki. Właściwie każda zabawka, która wymaga od dziecka zaangażowania i włożenia siły oraz uruchomienia konstruktywnego myślenia i rozwiązywania problemów jest zabawką edukacyjną. Są nią także zestawy, które umożliwiają odgrywanie ról, np. zestawy do wykonywania makijażu czy lekarskie. Posłużyć można się w tym celu zakupionymi figurkami ludzi i zwierząt, domkami dla lalek, pluszakami. Dzieci podczas zabawy uczą się prawdy o świecie, przygotowują do ważnych w życiu wydarzeń (choćby wizyty lekarskiej, szczepienia). Wykorzystując zabawki edukacyjne, możemy poprawić nie tylko niektóre aspekty fizycznego funkcjonowania dziecka, jak spostrzegawczość lub koordynacja ruchowa, ale także wzmocnić ich psychikę, ośmielić, zmniejszyć lęk przed nieznanym. 

Rozwijaj wyobraźnię dziecka grami logicznymi i zabawkami konstrukcyjnymi

Każde dziecko, które prawidłowo się rozwija, wykorzystuje do zabaw swoją wyobraźnię. Warto podsuwać maluchom gry logiczne i zabawki konstrukcyjne, by jeszcze bardziej myślały obrazami, potrafiły przewidywać konsekwencje i dokonywać właściwych wyborów. Zabawka dla 6 latka powinna motywować do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów. Pomocne będą tutaj wszelkie gry logiczne, w których każdy ruch powinien być przemyślany i zaplanowany. Grając z dzieckiem w gry, można także przy okazji spędzić miło czas w rodzinnym gronie. Przydadzą się więc w domu (ale także w przedszkolu, szkole, gabinecie pedagogicznym) różnorodne gry memory, karciane, przybijanki, mozaiki i wszelkie zabawki, które wymagają od dziecka decyzyjności.
Do grona najbardziej popularnych zabawek dla dzieci od 6 lat należą zabawki konstrukcyjne, przede wszystkim klocki: magnetyczne, drewniane, klasyczne. Na wielogodzinną zabawę pozwalają także wszelkie puzzle 3D, które umożliwiają układanie konstrukcji w trzech wymiarach. Zabawki konstrukcyjne mają szereg zalet: stymulują zmysł wzroku, dotyku, koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawa klockami wymusza skupienie uwagi i wykonywanie dokładnych ruchów, co z kolei wpływa pozytywnie na zdolności manualne. Układanie wymaga precyzyjnego chwytania i dopasowywania elementów. Układanie klocków bez instrukcji obsługi i odgórnie narzuconego planu ma z kolei ogromną wartość dla wyobraźni przestrzennej dziecka. 

Puzzle, a może gry zręcznościowe? Wybierz dobrą zabawę!

Dzieci osiągają różny poziom skupienia. Niektóre potrafią godzinami układać skomplikowane puzzle, inne wolą być w ciągłym ruchu. Wszystkim sześciolatkom warto jednak podarować puzzle oraz gry zręcznościowe. Puzzle, niezależnie od wielkości obrazka i od tego, czy są tradycyjne, czy w formie układanek 3D, uczą koncentracji, spostrzegawczości i cierpliwości. Pozwalają dziecku na wyciszenie się i na skupienie na jednym zadaniu. Warto w przypadku 6-latka dobrać zabawkę do jego umiejętności, ale nie ułatwiać mu zadania. Ułożenie obrazka nie powinno być zbyt proste, bo maluch szybko przestanie się interesować puzzlami, a przecież lubi wyzwania! Gry zręcznościowe to te wymagające precyzji ruchu. Doskonale przygotowują dziecko do rysowania i pisania, a jednocześnie ćwiczą koncentrację oraz szybkość. Możesz podarować sześciolatkowi przybijankę, balansujące wieże i drzewka, wszelkie zabawki przypominające bierki lub motywujące do układania konstrukcji. 

Produkt dodany do listy życzeń